Kuchnia japońska zawsze mnie fascynowała. Początkowo kojarzyła mi się przede wszystkim z sushi. Jednak oglądając programy kulinarne zauważyłam, że sushi to zaledwie kropla w morzu możliwości jakie daje kuchnia japońska. Postanowiłam zgłębić temat i na dobry początek zakupiłam książkę w sam raz dla kogoś, kto nigdy nie miał z tą kuchnią do czynienia, a chciałby nauczyć się czegoś nowego, krótko mówiąc kogoś takiego jak ja. Tytuł "Łatwa kuchnia japońska". Muszę przyznać, że jestem zachwycona. Od razu zakupiłam wszystkie niezbędne składniki w sklepie internetowym z żywnością orientalną. Oto moje pierwsze dzieło. Jest to danie dla czterech osób. Idealne na kolację z przyjaciółmi. Mimo, iż nazwa wskazuje na danie trudne do wykonania, jest wręcz przeciwnie. Na zrobienie kuleczek wraz sałatką poświęcisz około 30 minut.
SKŁADNIKI na 16 klopsików
500 g mielonej piersi z kurczaka
1 jajko, roztrzepane
4 łyżeczki cukru (użyłam brązowego)
3 łyżeczki sosu jasnego sojowego
2 łyżki stołowe oleju roślinnego
shichimi do posypania
SOS TARE
12 łyżek stołowych mirinu 14%
8 łyżek stołowych sosu sojowego
6 łyżek stołowych sake
SAŁATKA BROKUŁOWA
300 g brokułów
garść rzeżuchy
duża garść szpinaku
1 łyżeczka oleju sezamowego
DRESSING SANBAIZU Z ANCHOIS
3 solone filety anchois
1 łyżka stołowa cukru
1 łyżki stołowe ryżowego octu winnego
2 łyżki stołowe sosu sojowego
WYKONANIE KLOPSIKÓW
Mięso mielone wymieszałam z jajkiem, cukrem i sosem sojowym. W rondlu zagotowałam wodę na średnim ogniu. Z mięsa uformowałam kuleczki WILGOTNYMI dłońmi i wrzucałam kolejno do wrzątku. Gotowałam około 2 minut, do momentu, aż wypłynęły na powierzchnię. Łyżką cedzakową kolejno wyławiałam.
W czasie gdy kuleczki stygły, przygotowałam sos TARE. Do niewielkiego rondelka wlałam wszystkie składniki i gotowałam na wolnym ogniu przez około 7 minut, do momentu, aż sos trochę odparował. Następnie zestawiłam z ognia.
Na patelni rozgrzałam olej na średnim ogniu. Wrzuciłam kuleczki i smażyłam przez około 6 minut, co pewien czas przewracając, aby się równomiernie, lekko zezłociły. Następnie zdjęłam mięsko z patelni.
Każdą kulkę zanurzyłam w sosie Tare i kładłam na 3 minuty na rozgrzaną wcześniej patelnię, aż sos wysechł. Proces ten powtórzyłam trzykrotnie, aby uzyskać złotobrązowy kolor. Odłożyłam do ostygnięcia. Następnie nabiłam na patyczki po dwie kuleczki i posypałam schichimi.
WYKONANIE SAŁATKI BROKUŁOWEJ Z ANCHOIS
Gotowałam brokuły przez 5 minut w lekko osolonej wodzie. Odcedziłam i natychmiast przepłukałam zimną wodą. Pozostawiłam brokuły na sitku aby się wysuszyły.
Następnie przygotowałam dressing. W moździerzu utarłam sardele na pastę. Dodałam cukier, ryżowy ocet winny oraz sos sojowy. Wszystko ucierałam do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuścił. Warzywa wrzuciłam do miski, polałam dressingiem i skropiłam olejem sezamowym. Zamieszałam, potrząsając miską, aby warzywa pokryły się równomiernie dressingiem.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Dodaj komentarz...