wtorek, 11 sierpnia 2015

RESTAURACJA FOLKOWY DWÓR EGIERTOWO


    O restauracji Folkowy Dwór usłyszeliśmy w radiu Kaszebe. Reklamowano nowootwartą restaurację w Egiertowie oferującą dania kuchni kaszubskiej oraz węgierskiej. Niemal od razu nabrałam ochoty na pyszny, intensywnie paprykowy gulasz z kruchą wołowinką. Restauracji z daniami kuchni węgierskiej w naszym regionie nie ma, więc postanowiliśmy spróbować.
    Przy drzwiach restauracji przywitał nas przemiły Pan, który zaprosił nas do środka. Wnętrze przyjemne. Dominują głównie motywy kaszubskie przeplecione drobnymi symbolami Węgier. Zostaliśmy zaproszeni do degustacji chleba ze smalcem oraz ogórków. Jest to dość pospolite, gdyż w większości restauracji w obrębie Kaszub można się poczęstować takimi czekadełkami.
    W menu znaleźliśmy dwa rodzaje zup do wyboru. Wybraliśmy tą o tajemniczej nazwie krumpli paprykarz (13 zł). Jest to węgierska, wiejska, niezbyt wykwintna lecz całkiem smaczna zupa. Głównymi jej składnikami są kluski, ziemniaki i kiełbasa. Całość doprawiona słodką i ostrą papryką. Muszę przyznać, że zupa przypadła mi do gustu. Prosta lecz niebanalna, naprawdę smaczna, wyróżnia tą restaurację od okolicznych serwujących klasyczne pierwsze dania.
   Czas na drugie danie. Z pięciu możliwych wybraliśmy dwie propozycje: zawijaniec folkowy podawany z pieczonymi ziemniakami i bukietem surówek (31 zł) oraz perkelt drobiowy w towarzystwie kluseczek galuszka (28 zł). Ciężko mi opisać pierwsze z tych dań, czyli zawijańca. Nie jest to ani danie kaszubskie ani węgierskie. Kojarzy mi się raczej z standardową pozycją w weselnym menu. Było smaczne, świeże i dobrze doprawione, lecz nie ma w tym daniu nic szczególnego czym można by się zachwycić. Natomiast perkelt drobiowy, czyli popularny na Węgrzech paprykarz, tradycyjnie podawany z "galuskami" czyli kluskami z mąki pszennej, wody oraz jajek. Całkiem smaczne i sycące danie. Sos pomidorowo-paprykowy był kremowy i delikatnie pikantny. Kluseczki mogę opisać tylko jednym słowem, rozkoszne. 
   Restauracja oferuje także wina węgierskie, białe i czerwone oraz dania dietetyczne odpowiednie dla wegetarian oraz osób z nietolerancją laktozy czy glutenu. Pod każdym daniem wyszczególniono ile zawiera kalorii oraz składników odżywczych. Uważam, że jest to świetny pomysł, ponieważ w dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi prowadzi zdrowy tryb życia a restauracji oferujących dania "fit" w naszej okolicy niestety nie ma. 
    Podsumowując. Restauracja proponuje proste lecz smaczne dania.  Dań głównych w menu jest zaledwie pięć. Mogłoby się wydawać, że to mało ale sądzę, że menu jest na tyle różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ceny nie są kosmiczne, może delikatnie zawyżone. Obsługa rewelacyjna. Ugoszczono nas po królewsku. Restauracja ma do zaoferowania coś nowego i interesującego, wyróżnia się spośród okolicznych jednakowych i monotonnych. Niestety dania, które otrzymaliśmy nie zachwyciły mnie tak w stu procentach . Było smacznie, lecz nie obłędne. Czułam pewien niedosyt.  Myślę, że powodem tego był brak w menu wołowego gulaszu węgierskiego, na który tak bardzo miałam ochotę ;-)

OBSŁUGA 10/10
WNĘTRZE RESTAURACJI 8/10
OTOCZENIE 8/10
PRZYSTAWKI brak w menu
PIERWSZE DANIA  9/10
DANIA GŁÓWNE 6/10
CZAS OCZEKIWANIA 9/10
DOJAZD 9/10

RAZEM   59/80

chlebek ze smalczykiem i ogórek

winko węgierskie 9 zł


krumpli paprykarz

 
krumpli paprykarz

zawijaniec folkowy podawany z pieczonymi ziemniakami i bukietem surówek

perkelt drobiowy w towarzystwie kluseczek galuszka

FOLKOWY DWÓR
Egiertowo (zjazd na Karuzy)
83-312 Hopowo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dodaj komentarz...